Seslendirme ve Dublaj Ajansları

Seslendirme Ajansları ve Dublaj Ajansları hakkında bilgiler:

Seslendirme ve Dublaj ajansları, sanatçı menajerliği yapan sanatçı ile müşterileri buluşturan, onları gerektiği spesifik seçeneklere göre pazarlamak, finanslar işlerini vergilerini takip etmek ve gerektiğinde stüdyolar ile irtibata geçip tüm projeyi yönetmek işlerini yüklenen firmalardır.

Dublaj ajansları bünyelerinde anlaşmalı anlaşmasız seslendirme sanatçıları bulunur. Potansiyel müşteriler; yani reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri, marklar, Pr ajansları ve seslendirmeye-dublaja ihtiyacı olan tv kanalları radyolar vb. kurumlara sanatçının seslerini sunabilen, fiyatlarını ve diğer maaliyetleri açıklayıcı bir şekilde sunmalıdır.

seslendirme ajansları

Anlaşmalı sanatçılar ajanslar ile yıllık sözleşmeler yaparlar ve başka ajanslarla çalışamazlar. Anlaşması olmayan sanatçılar ise kendi pazarlamalarını kendileri yapmalıdır ve müşterilerle birebir çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

Seslendirme ve dublaj işlerinde ödeme vadeleri 1-2 ay süreleri bulduğu için bunların takibi düzenli vergi ödemeleri ve bunları takibi gibi konuları ajans ile çözmek çoğu sanatçının tercihi olmakta ve anlaşma yapmasalar da ajanslarla çalışmalarını sürdürmektedirler.

Seslendirme ve dublaj ajansının kurumsal bir yapısı olduğundan potansiyel müşterilere tek başına bir sanatçıdan daha çok güven vermektedirler. Tabii sektörde çok iyi bir isim iseniz bu gibi durumlara çok gerek kalmamaktadır, iyi bir ajansla çalışmanız yeterlidir.

Dublaj ajansları aynı zamanda içlerinde stüdyo ve ses kayıt için gerekli prodüksiyon elemanları ve ekipmanlarını da bulundurabilir. Hatta video ve post prodüksiyon hizmetlerini de bir çatı altında topladığı takdirde, müşteriler için büyük tercih sebebi olmaktadır.

seslendirme ajansı

Bu gibi kriterleri göz önünde bulundurduğumuzda Dublaj ve Seslendirme ajanslarının bir talent menager görevi üstlendiklerini görebiliriz. Aynı zamanda gelişmete olan ajansların Artist Development olarak bilinen özellikle müzik sektöründe geçerli bir terim olan sanatçı geliştirme kısmı ile de ilgilendikleri görülür.

Sektör geniş ve büyüktür, bu pastadan alınacak paylar müşteri memnuniyeti ve iyi sanatçıları bünyelerinde barındırmaktır.

Türkiye’de bir çok dublaj ajansı ve seslendirme ajansı vardır.

En iyileri için tıklayın!