Seslendirme Sanatçısı olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Seslendirme sanatçısı olmak, seslendiren olmak, konuşmacı olmak, dublaj sanatçısı olmak hepsi bir anlama gelmektedir. Bu bir hobi ya da istiyorum o zaman kursa gideyim de olayım denebilecek bir sıfattan ziyade, tiyatyo ve müzikal geçmişe ihtiyaç duyan bir iletişim mesleğidir. Yani kurslar ve buna benzer yerlerde alacağınız 2 aylık eğitimden hemen sonra konuşmaya başlamak gibi bir durum söz konusu değildir.

seslendirme yapmak istiyorumHiç bir işte olmadığı gibi dublajda da tecrübe edinmeden, bu işin üzerinde durmadan ve çalışmadan iyi bir sanatçı olmak mümkün değil. Konuşurken gerekli vurgular, doğru Türkçe kullanmak, sesini duyurmak, hitap ve bunun gibi birçok hususun bir arada olduğu ve bunu senden çok şey bekleyenlerin karşısında stüdyoda icra edebilmeyi öğrenmek zaman alır.

Eğitiminiz sürecinde ve sonrasında sürekli çalışmanız ve bu işi öğrenebileceğiniz kişiler ile bağlantı kurmanız gerekmektedir. Tabii bu tecrübe edinme süresi zor olacaktır. Ama ne yazık ki bu işte de çok büyük maddi beklentiniz olmaması gerekir. Yaptığınız işe göre değişecektir. Çok iş az para, az iş çok para aldığınız zamanlar da olacaktır. Ama maalesef deneyimsiz ve tecrübesiz adayların çok çalışmaları gerekir.