Seslendirme Yapmak İstiyorum

“Seslendirme yapmak istiyorum.” dediğiniz andan itibaren, başlı başına kendinizi keşfedeceğiniz, eğer başarılı olursanız ve seslendirme ideal işiniz ise büyük keyif alarak para kazanacağınız muhteşem bir mesleki kariyerin sizin için başlangıcı demektir. Bu süreçte belki sevdiğiniz aktörleri-aktrisleri seslendirebilir, çok sevdiğiniz bir markanın sesi olarak kendinizi bulabilirsiniz. Üstelik öğrenim sürecinin de gerçekten kendinizde hiç bilmediğiniz yeni şeyler bulmanıza etkisiyle, kendinizi doğru ifade etme konusunda da size katacağı şeyler inanın saymakla bitmez.

Seslendirme yapmaya başlamak başlı başına bir eğitim sürecini içinde barındıran, eğitimle birlikte çıraklığı da olan uzun ve meşakkatli bir yoldur. Bu yolculuğa çıktığınız takdirde bu mesleğin bir ferdi olabileceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle de daha yola çıkarken bu ihtimal mutlaka kafanızın bir kenarında bulunmalıdır. Eğitim kadar, eğitimleri kimlerin verdiği, bu eğitimi veren kişilerin mesleki birikimi ve bilgiyi aktarmaktaki başarısı önemli kriterlerdir. Bu nedenle bu alana yönelmek gibi bir niyetiniz varsa eğitim alacağınız kurumun eğitmenlerini, teorik ve pratik eğitime ayırdıkları zamanı kesinlikle iyice araştırmadan yola çıkmayınız.

Bu tip kurslar içinde size iş garantisi verme eğiliminde olanlar olabilir, bunlara kesinlikle itibar etmeyiniz. Açık açık söylemek gerekirse bu başlı başına aldatmacadır. Bu bir deneme yanılma girişimidir ve bu kursların amacı eğitimin tamamını size vermek değil, başlangıç seviyesini sizinle paylaşıp sonrasında sizin kendi kabiliyetinizi test etmeniz için bir fırsat alanıdır. Sonrasında bu alanlarda iş imkanları yaratmak yeteneğiniz, ilişkileriniz ve girişken olmanızla ilgilidir. Eğer eğitim sürecine kendinizi adar ve biraz çaba gösterirseniz iletişiminizde bile yaratacağı  büyük değişiklikleri kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Çıraklık aşamasına gelecek olursak, bu işi öğrenmenin en güzel yolu temel eğitimi aldıktan ve alınan eğitimi kendi hayatınızın bir parçası haline getirdikten sonra bir şekilde yapmaya başlamaktır. Bu beraberinde ciddi zamanınızı alabilir. Ama bu işin çıraklığı iyi konuşmacıları izleyerek ve zaman zaman çıkan fırsatlardan faydalanıp yaparak öğrenilir. Beklentiniz eğitim sonrası Tom Cruise’u konuşmak veya Nicole Kidman’a ses vermek olmasın zira onları konuşan insanlar çok uzun zamandır konuşuyor. Küçük adımlarla ilerlemek ve kendini geliştirmek her zaman esas derdiniz olsun, siz kendinizi yetiştirdikçe inanın bazı kapılar kendiliğinden açılabilir.

Bir de sadece bu işi öğrenip merakını gidermek ve sadece kendini denemek isteyenler var! 

Onlar için bu tip kurslar  beraberinde düzgün bir diksiyon ve sesini doğru kullanan bir birey olma yolunda büyük bir adım olur. Çünkü beklentiniz değil keyfi durumunuzdur sizi bu eğitime yönlendiren. Bu durum hem eğlenirken öğrenmeyi, kendinizde yepyeni şeyler keşfetmeyi de beraberinde getirecektir. Bir de üzerine ummadığınız bir yeteneğinizi keşfedip sürpriz bir yola girmekte cabası.

Seslendirme yapmayı istemek yolun ilk adımı, devamındaysa vazgeçmemek, çalışmak ve vazgeçmemek meselesi.

Eğitiminizi başarıyla tamamlayıp kendinizdeki değişimi tecrübe ettikten sonra dönüp süreci gözden geçirmek ve ulaşabildiğiniz stüdyolarla iletişime geçmek tamamen sizin kararınız. İmkansız değil ama kolay da değil!

Şimdi bu yolculukla ilgili yepyeni bir öneriyle karşınıza çıkmaya hazırlandığımızı belirterek söyleşimizi sonlandıralım ve detaylar için bizi takip etmenizi isteyelim.