Seslendirmeye Başlamak

Seslendirme sanatçıları ve bu işe yeni başlayanlar için bilgiler:

Seslendirmeye başlamadan önce çok iyi bir dinleyici, gözlemci ve analizci olmanız gerekmektedir. Dinlemek ve anlamak, dilbilgisi analizleri ve buna bağlı anlatımsal yolları, dilimizin yapısına göre metnin vurgu akışını belirleme gibi ön görülerinizi geliştirmeniz büyük öneme sahiptir.

dublajcı olmak

Bu noktada serbest seslendirmen olarak çalışmak istiyorsanız, seslendirme sırasında yanınızda bir yönetmen veya seslendirme direktörü olmayacaktır. Bu da müşteri ile sizi başbaşa bırakır. Kendi kendinizin yönetmeni olmanız gerektiğinden yukarıdaki kişisel gelişimleri çok iyi benimsemeniz gerekmektedir. Dışardan baktığınızda da her zaman işinize yarayacak maddeler olduğunu görürsünüz. Türkiye’de dilbilgisine özen gösteren bir iletişim dünyası halen olması gerektiği noktada değildir. Sürekli bir iletişimin olduğu teknolojik çağda kendinizi buna uygun olarak geliştirmeniz sadece seslendirmen olmak için gerekli değildir normal yaşantımızda da gereklidir.

seslendirmen olmak istiyorum

Dublaj ve Seslendirme sanatçılığı maalesef okulda öğrenilecek bir müfredata sahip değildir. Genelde sektörde çalışan seslendirmenler ve dublajcılar, tiyatro sanatçıları ve sahne sanatlarıyla ilgili geçmişi olan insanlardan oluşmaktadır. Çünkü bir metine ya da bir karaktere bürünmek ona ses vermek, tiyatral bir gelişime ihtiyaç duyar. Bu gelişimi profesyonel olarak destek almadan kişisel olarak sağlamanız gerekirse; bu konuda etüdler ve taklitler yapmanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar reklam ve tanıtım seslendirmelerinde tiyatral dokunuşlar önemli olmasa da, seslendireceğiniz metinle ilişkinizi iş süresince iyi tutmanızı sağlaması açısından, kişisel gelişim önemlidir.

Seslendirme her ne kadar kişisel yetenek isteyen bir iş olsa da, bazı önemli noktalar, seslendirmede olmazsa olmazlardır.

Seslendirme başvuruları ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz:

http://www.seslendirme.tv/seslendirme-basvurulari-nasil-olmali/